| 
		poezii v3  | 
		Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
| 
		 | 
	
		
 | |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]()  | 
    
    
     | 
    |||||
| 
	
 
		  agonia ![]() 
 
■ Cenușăreasa desculță 
 Romanian Spell-Checker Contact  |     
    
 
 - - - 
      - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  2002-07-09 | | 
Uneori îmi vine să intru în pământ de rușine, pentru câte o faptă, vorbă sau un gest săvârșite de mine, altminteri banale și fără efecte culturale cutremurătoare. O mai fac și de oaie, doar om sunt! 
      Mă surprind, câteodată, întorcând pe toate fețele o posibilă ipostază: ce fac dacă, în avion fiind, îmi vine să scuip? Mă duc să deschid ușa avionului, așa cum a vrut un biet pasager chinez – pentru prima dată aflat în astfel de „zburătoare”, și considerând că e necuviincios să scuipi înlăuntru? Dar într-o chestie mai complicată, cum ar fi găsitul „adevăratei iubiri”, ce fac dacă nu știu? Citesc din cărți (Humanitas Practic de buzunar/ Cum găsești adevărata dragoste/ Daphne Rose Kingma), mă las dus de apă, așa "la jocu’ și norocu'", sau mă închid de rușine în casă? Ce fac însă cu nerușinarea altora? Merită să-mi fac giji, sau să dau și să fug? De exemplu citesc în Evenimentul Zilei că: „Bellu se va înfrăți cu cimitirul parizian Perle-a-Chez”. Bellu ăsta trebuie că are o suferință „urâtă ca porcu’” de vrea să fie frate cu un cimitir, fie el și parizian. Nu, nu e vorba de Pere Lachaise. V-am spus că omul are o suferință. Nu vrea el să producă un incident diplomatic. Nu râvnește la caisele tatălui. El e doar cu perlele lui. 
  | 
    ||||||||
| 
		 | 
    
		 | 
    
		 | 
    
		 | 
    
		 | 
    
		 | 
    
		 | 
  |||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate